Murovaný dom vs. Montovaný dom

Životnosť rodinného domu

Murované domy majú svoju tradíciu a sú častokrát vnímané ako jediný symbol masívnych, pevných a bezpečných stavieb zaručujúcich bývanie minimálne na sto rokov. Ale aj montované domy a drevostavby majú svoju bohatú tradíciu o ktorú sa môžu oprieť. Ako to teda je s tou životnosťou? Ktorý dom vydrží viac, murovaný alebo montovaný? Odpoveď je jednoduchá. Základom sú detailne spracované projekty domov, prírodné materiály vysokej kvality a profesionálna realizácia výstavby. V inom prípade sa totiž môže stať, že precízne zrealizovaný montovaný dom môže prevýšiť životnosť nedbanlivo postaveného murovaného domu.

Rýchlosť výstavby

Vo všeobecnosti platí, že montovaný drevodom postavíte rýchlejšie, než ten murovaný. Drevodom vyhráva z dôvodu suchej výstavby. Okrem budovania základov sa v procese výstavby drevodomu nenachádza takmer žiadna vlhkosť,  takže práce môžu napredovať rýchlejším tempom. Rozdiel v rýchlosti výstavby sa výraznejšie prejaví najmä pri poschodovom dome. Pri výstavbe murovaného domu je mokrých procesov omnoho viac.  Aj napriek tomu, že súčasné technologické postupy eliminujú aplikáciu mokrých procesov na minimum, nedá sa im úplne vyhnúť.  Výsledný rozdiel však nie je až taký priepastný, pretože často môže ísť iba o 2 alebo 3 mesiace čakania navyše.

Odolnosť voči požiaru

Myslíte si, že drevodom je jednoznačne horľavejší ako murovaný dom? Je pravda, že požiar rovnakej intenzity a za rovnakých podmienok by zrejme viac poškodil drevodom ako ten murovaný. No z hľadiska platných požiarnych predpisov platí, že nosná konštrukcia sa u akéhokoľvek typu domu nesmie zrútiť skôr, ako za čas nutný na záchranu osôb – obvykle 30 minút. A tieto požiarne predpisy musí každý dom spĺňať.

Cena rodinného domu

Z pohľadu na cenník murovaných a montovaných domov vyplýva, že cena murovaných domov na kľúč je vo všeobecnosti o pár percent vyššia oproti montovaným drevodomom. Ak ste doteraz predpokladali, že rozdiely budú vyššie a montovaný dom vás vyjde podstatne lacnejšie, tak možno ostanete sklamaní. Dokonca, cena montovaného domu sa môže v závislosti od kvality vybavenia vyrovnať cene murovaného domu alebo ju dokonca prevýšiť. Napríklad v prípade drevostavby postavenej z masívneho dreva. Pri takomto konštrukčnom systéme drevostavby treba počítať s podstatne vyššími výdavkami.

Zhrnutie

Keď prichádza na rozhodovanie medzi montovaným a murovaným domom, neexistuje univerzálna odpoveď. Každý z týchto typov domov má svoje výhody a nevýhody, ktoré sa hodí zvážiť podľa vašich potrieb, preferencií, finančných možností a životného štýlu. Ak máte časové obmedzenia alebo túžite po rýchlejšom presťahovaní do nového domova, montovaný dom môže byť tou lepšou voľbou. Na druhej strane, ak ste pripravení investovať viac času do dlhšieho stavebného procesu s cieľom získať trvácnejšiu konštrukciu, murovaný dom môže byť správnou voľbou.